background

Cesta Norskem

RV – 17 nejfantastičtější cesta Norskem

Doporučuji lehkou procházku až do nitra hory, vyplatí se vzít stativ a kameru nebo fotoaparát s dobrým objektivem. To ostatně platí téměř v celé oblasti severu. Cesta z Trondeimu do Narviku se dá projet velmi rychle . Za jediný den urazíte pořádný kus světa , aniž byste cokoliv zajímavého viděli.Naprosto opačným způsobem můžete prožít cestu, pokud máte 5 až 7 dní čas a chcete poznat to nejkrásnější ze středního Norska. Vydejte se po RV-17 cestou fjordů a nevídaných přírodních úkazů. Příjezdová cesta po E6 přez Steinkjer do Grongu. Několik kilometrů za Grongem se uhneme vlevo a krátkou spojkou 776 se dostaneme na RV 17.

Holm – Vennesund , asi dvacetiminutový trajekt bude prvním překonáním fjordu, a pokud bude příznivé počasí, zanechá v nás krásné vzpomínky. A to máme před sebou dalších pět trajektů. Bronnoysund je vstupní bránou k Torghatten – hoře s velkým otvorem uprostřed.

   

Z této malé odbočky se vrátíme na RV 17 a budeme pokračovat kolem pohoří Sedmi sester , které můžeme zdolat se základním turistickým vybavením, dále na Leirfjord. Na této trase doporučuji již po 17 té hodině začít koukat po ubytování , později je většinou všude obsazeno. Svartisen je jedním z přístupných splazů ledovce pohoří Engenbreen a zcela jistě se vyplatí mu věnovat výlet lodí a potom pěšky až k jeho okraji. Pokud do této oblasti dorazíte odpoledne, je lepší si zajistit spaní a teprve ráno se vypravit k ledovci. Pro zdatnější a lépe vybavené (mačky , lano, teplé oblečení ) je možnost zakoupit podrobnou mapu a vypravit se k vrcholu ledovce.33 kilometrů před Bodo nás čeká přírodní úkaz, který asi jinde v Evropě neuvidíme. Saltstraumen – melstrom , vodní výr, který vzniká každých šest hodin, kdy se potká 400 milionů kubických metrů vody ve 150 metrů širokém ústí Saltenfjordu s vodami oceánu . Tento jev je možné sledovat z mostu přímo nad melstromem. Pokud se rozhodneme pokračovat do Bodo a dále na Lofoty a Vesterály, úchvatné svojí alpinistickou přírodou, doporučuji si zajistit trajekt dopředu. Na konci Vesterálského souostroví se nachází Andenes, místo odkud se vyplouvá za výpravou na velryby. Odsud potom můžeme v letních měsících přeplout na ostrov Senja a dále pokračovat na Nordkapp. V sezóně je téměř nemožné získat místo na trajektu bez pořadí. Kratší cesta na sever je potom přímo do Narviku a dále směrem na Nordkapp – nejsevernější místo Evropy na pevnině. V Narviku je možno vyjet lanovkou vysoko nad město. Při jasném počasí se to vyplatí. Pokud se budeme chtít vrátit, tak se dáme po E6 na zpáteční cestu. Do Treleborgu to máme dobré tři dny cesty .  

 

2016  Cestopisné stránky Troll