background

Dobrodružství v Dalsland

Dobrodružství v Dalsland

 Vozík/kanoe
 Kombinujte výlet drezínou se zábavnou zpáteční cestou kánoí, vedoucí podél překrásných jezer Vastra a Ostra Silen, Svardlang a Lelang.
Tento výlet vám může zaručit odlišnou a dobrodružnou zkušenost z přírody. Spát je možné ve vlastním, případně najatém stanu, ale proč nezkusit strávit noc pod širým nebem, kde vám budou jediným společníkem hvězdy?
Před, nebo po výletě můžete zůstat v chatce, či pokoji v Hemgarden v Bengtsfors, nebo v Sommarvik Fritidacenter v Arjang. Zde vám mimo jiné pomohou naplánovat výlet a doporučí vám bezpečné místo pro zaparkování auta. 
  Cena základního vybavení: 
1 den vozík a 3 dny kanoe, zahrnující záchranné vesty a pádla – 625 SEK 

Příplatek za další dny: 
vozík 100 SEK za den, kanoe 100 SEK za den

Rezervace/informace:
DVVJ, Bengtsfors – tel. 0531/16461, fax 0531/16463
DVVJ Arjang – tel. 0573/711790

Ubytování: 
Sommarvik Fritidcenter – tel. 0573/12060
Hemgarden – tel. 0531/10640
Krakviken – tel. 0531/2122
  

Dozor nad “vozíčkovou” exkurzí

Bengtsfors – Arjang


Proč nevyzkoušet něco skutečně odlišného?

Sám řídit vozík, nad nímž ovšem bdí neustálý dozor, skrz překrásné kraje Dalsland a Varmland!
V roce 1985 se vlaková služba mezi Mellerud (Bengtsfors/Arjang) a Arvikou, kde dráha končí, rozhodla, že nyní se můžete vydat na vlastní pěst celých 52 km směrem z Bengtsfors do Arjang.
Výsledný dojem z únavné cesty, která končí uprostřed pustiny, je skutečně neopakovatelný. Jste daleko od davů a rušných ulic – samozřejmě, jste totiž takřka jediní na cestě, podél níž lze spatřit domorodé obyvatele vesnic, losy, jeleny i širokou škálu lesního ptactva. Kolem vás se hojně rozprostírají jezera a tajemné lesy. Nejste ovšem jedinými turisty na této trase a příležitostně se vám může stát, že se shledáte s dalšími lidmi, kteří se plahočí maličkými vesničkami jako Gustavsfors a Blomskog, kde je mimo jiné původní vesnický obchod, umístěný napravo od trati, který je jedním z míst, naplňujících podstatu vyjížděk.

Tak si najměte drezínu do divočiny – stane se nezapomenutelným zážitkem mladých i starších.
 
Cesta

 Z Bengtsfors do Hagtjarn vede 2 km cesta po vrcholu hor. Poté klesá a vy máte neopakovatelný výhled na jezero Svardlang. Po překonání 8 km minete nádraží ve městě Svardlang, které bylo jedním z hlavních táborů vojáků.
Trať brzy kříží hlavní cestu a poté se příkře svažuje. Když minete druhou křižovatku, buďte opatrní. Na úpatí kopce se vám naskytne rozsáhlý pohled na jezero Vastra Silen, které se táhne podél celé trasy do Arjangu.
16 km od Bengtsfors naleznete Krakviken, což je ideální místo na svačinu i na plavání. Pár stovek metrů severně od Krakviken je budována nová cesta, která povede přímo přes trať, a vy jste nuceni s vozíkem přejet.
Cesta pokračuje z Krakviken, asi 8 km, přes nádhernou zalesněnou krajinu posetou maličkými jezírky. Tam narazíte na maličký most “Kobroa” (kravský most) přes trať, přes který může přecházet hovězí dobytek pasoucí se v lese.
Po ujetí 24 km z Bengtsfors přijedete do Gustavsfors, kde jsou četné mlýny a továrny. Místní nádraží stále stojí, ale je v soukromém vlastnictví.
Zde naleznete obchody, kavárny a místa k posezení a posvačení.
Nyní trať vede nad Dalslands Canal po mostě, který je možné otevřít, aby propustil lodě plavící se kanálem. Trať opět křižuje cesta a vy musíte opět přejet. Pokračujete na sever a již opouštíte Dalsland a vjíždíte do Varmland. Mimo jiné minete Rosstegenské nádraží. 
 
Několik km směrem na sever naleznete Blomskogský kostel. Trať se klikatí mezi kostelem a planetáriem. Po pěti stech metrech vjedete do Blomskogu, kde je vesnický obchod a vhodné místo pro svačinu. Staré nádraží nyní slouží jako kavárna (v letním období). Nyní trať stoupá na vrcholky a pokračuje směrem do Algusvatter, 5 km od Blomskog, ale brzy opět klesá. Cestou míjíte Bjomasen v Little Lysed. Posledních 5 km do Arjangu trať mírně klesá a vám skýtá neuvěřitelné vyhlídky na jezero Vastra Silen. Dosáhnete-li Arjangu, máte za sebou 52 km.
Čas strávený na cestě z Bengtsfors do Arjang je závislý na kondici konkrétního jezdce. Může trvat od 3 do 9 hodin.

Váha samotného vozíku je 60 kg.
Vozík může vézt dva lidi a jedno zavazadlo.

2016  Cestopisné stránky Troll