background

Velrybí centrum

Lodní výlet s průvodcem

Jelikož vzdálenost z Andenes do hlubokých vod oceánu je malá, je toto jediné místo v severní Evropě, kde je možné vidět vorvaní samce během relativně krátké cesty. Jde o kombinaci průzkumu a dobrodružství. “Velrybí safari” v Andenes je v nabídce popsáno jako “nejkvalitnější pozorovatelna velryb na světě”, (WDCS 1995). 96 % účastníků tuto zkušenost doporučuje ostatním (NINA 1993).

Výlet na lodi trvá zhruba 3 až 5 hodin a lehké jídlo podávané na palubě je součástí ceny. Společně s vámi přichází i profesionální průvodce. Jednohodinová cesta “velrybím centrem”, jež probíhá před vlastním vyplutím a je vedena expertem z oboru, je také zahrnuta v ceně a poučí vás o velrybách i o směru výzkumu.

ZÁRUKA

Zkušenosti potvrzují, že velryby jsou na místě v 96 až 99 %. Proto v případě, že budete mít takovou smůlu a velryby neuvidíte během prvního výletu, nabízíme druhý zdarma.

OMEZENÍ Z DŮVODU NEPŘÍZNIVÉHO POČASÍ

Na otevřeném moři Andenes je někdy tak silný vítr, že přes vlny není možné velryby zahlédnout. Výlety mohou být zrušeny, proto byste neměli spoléhat na jeden konkrétní den. Výjezd na moře může být i drsnou zkušeností, proto nezapomeňte na teplé oblečení a obutí. Před vyplutím vám bude nabídnuta pilulka proti “mořské nemoci”, kterou se doporučuje užít.

REZERVACE

“Velrybí safari” odjíždí několikrát denně s ohledem na poptávku. Rezervaci je nejlepší vyřídit předem, přinejmenším pár dní před vlastním výletem. (Volejte prosím “Velrybí safari”, tel. +47 76 11 56 00,
fax +47 76 11 56 10, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).
Ceny (1999) jsou NOK 625 pro dospělé, NOK 420 pro děti od 8 do 16 let a pro děti od 5 do 7 let činí NOK 200. Z bezpečnostních důvodů nejsou děti do 5 let přijímány. Pro rodiny a studenty jsou speciální slevy.


Andeneské velrybí centrum

“Velrybí centrum” bylo založeno v roce 1988 a je umístěno v kolonii starých rybích skladišť na samém počátku zátoky. Nabízí unikátní kombinaci turistiky, vzdělání a výzkumu. Turisté navštěvující toto místo, nebo jedoucí na výlet “Velrybího safari” jsou zváni také k prohlídce tématického muzea, kde získají informace o biologii velryb, o pokračování výzkumu a o “ubytovávání” velryb ve “Velrybím centru”. Multimediální show, orientovaná nejen na velryby, ale i na prostředí, ve kterém žijí, se koná několikrát denně. K dispozici je i video koutek a knihovna, kde jsou nabízeny jek umělecké, tak vzdělávací videokazety a knihy.


Zajímavou součástí “Velrybího safari” jsou výzkumné projekty ze života velryb, které byly zahájeny již v roce založení, to znamená v roce 1988. Přímo na místě můžete využít vybavení a nehlédnout do názorů a výsledků výzkumů různých univerzit. Studenti biologie z celé Evropy slouží na lodích “Velrybího safari” jako přírodovědci, což přináší jak jim, tak i turistům zkušenosti a poznání. 

2016  Cestopisné stránky Troll