background

Kemi – opravdová zima

Kemi – zkuste opravdovou zimu

 Pro zimní dobrodružství je vhodné zvolit vrchol Botnického zálivu jako základnu. Podél hraniční řeky Tornealven najdeme celkem pohodlně ubytování po celý rok , tedy i v zimě. Odtud potom můžeme pořádat různé výpravy. Jedním z velmi pěkných míst pro takovou základnu je Revonsaari Camping , asi 9 Km severně od Haparandy po silnici 400. Domluvíte se zde i česky. Tel. 0922 600 07. Než se však dostaneme tak daleko , musíme se alespoň trochu připravit na cestu. Auto je zapotřebí připravit na mráz až 50°C. Sám jsem zažil jenom – 43°C a věřte , že lidi to snášej lépe než auta. Takový mráz netrvá dlouho, ale nelze předem vyloučit, že se vás tato zkušenost nedotkne. Další důležitá zkušenost je, že v jižním Švédsku se velmi těžko shání v zimě nějaké rozumné ubytování na jednu noc. Jakmile se dostaneme severněji, je to s ubytováním lepší.  


  

Silnice jsou ve většině případech velmi dobře udržované, přesto je zimní obutí nezbytným bezpečnostním faktorem, zvláště za hustého sněžení a v nejsevernějších oblastech na silnicích nižších tříd. Z Pardubic trvá 2400 Km dlouhá cesta do Haparandy 3 až 4 dny podle počasí. V Revonsaari je dobré si alespoň jeden den odpočinout před dalšími cestami. Můžete třeba vyzkoušet saunu a potom místo do studené vody vyběhnout zahaleni do sobích kůží na sníh. V mrazu kolem 30°C to vydržíte i 10 minut. Je to nevšední zážitek hlavně pro děti. Pokud jsme odpočati po dlouhé cestě, můžeme se vypravit na 100 Km vzdálený polární kruh do Rovaniemi.
  
Santa Claus pošta je otevřena celoročně, avšak zábavní centrum Santapark jen v určitých obdobích. Bližším informacím jsem věnoval samostatnou kapitolu i s adresami, kde se dá zjistit mnoho užitečných údajů. Další zimní atrakcí je Sněhové město v Kemi , asi 30 Km vzdálené od Haparandy , které se otevírá každoročně s jinou tématikou kolem poloviny února. Bližší informace lze získat na www.snowcastle.net , kde se dozvíte od kdy je město otevřeno, jaké je vstupné ,jaká je tématika a v které dny jsou jaké atrakce. Další den můžeme prožít se sobím spřežením nebo třeba jen procházkou po okolí. Za prohlídku stojí i Haparanda a Tornio, dvě sousedící města na Finsko Švédské hranici. 

2016  Cestopisné stránky Troll